Czarny Dunajec
Zabytki

Zabytki
Opis
Galeria
Poezja
Torfowiska
Mapy
Dojazd
Linki



| KOŚCIÓŁ PARAFIALNY |

pod wezwaniem Trójcy Przenajświętrzej


Przed ponad 800 laty Podhale przedstawiało obraz ziemi surowej, okrytej borami i lasami, ponad które wznosiła się korona Tatr. W 1234 przybywają zakonnicy Cystersi do Ludźmierza i zakładają pierwszą na Podhalu parafię. Na terenie tej parafii ludźmierskiej, zakłada Tomasz Miętus w 1552 roku, osadę Czarny Dunajec i on to na swoim własnym gruncie postawił drewniany kościółek pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W roku 1605, syn Tomasza, Jan Miętus zbiera delegację z okolicznych wsi i wysyła ją do Myślenic, aby do ksiąg miejskich wpisać akt utworzenia parafii Czarny Dunajec.

stan kościoła z roku 1911

Czarny Dunajec przeżył kilka pożarów. W roku 1787 spłonęła prawie połowa budynków mieszkalnych, w tym i kościół parafialny drewniany pochodzący z końca XVI w. Na jego miejsce wybudowano nową świątynię. Jednak wkrótce dotknął ją nowy kataklizm - w roku 1818 spadło sklepienie. Wówczas wystawiono kościół murowany, lecz i ten został uszkodzony podczas pożaru, który zniszczył Czarny Dunajec w nocy z 24 na 24 kwietnia 1859 roku. Spłonęły wówczas wszystkie budynki plebańskie. Do odbudowy przystąpiono natychmiast jednak prace przebiegały opieszale. W roku 1867 zaległości za odbudowę kościoła parafialnego wynosiły 323 złr. 73 ct. W tej sytuacji zdecydowano opodatkować chałupników po 1 złr., a posiadaczy 1/2 roli plebańskiej po 2 złr.

wnętrze - ołtarz

Kościół parafialny został odbudowany przy wielkim wysiłku społeczności parafialnej. Odbudowany po pożarze kościół miał prezbiterium jednoprzęsłowe, zamknięte półkoliście. Korpus trzynawowy. Od frontu czteroboczną wieżę. Po bokach mieściła się zakrystia i kaplica.

WIĘCEJ ZOBACZYSZ W GALERII W DZIALE ZABYTKI




| CHOCHOŁÓW | BUDOWNICTWO |

   
Czarny Dunajec
WebMaster CzaDuN | Wszelkie Prawa Zastrzeżone - All Rights Reserved (C) 2003 - 2011