Czarny Dunajec
Opis

Opis
Galeria
Poezja
Torfowiska
Zabytki
Mapy
Dojazd
Linki

Czarny Dunajec to osada, która jest dziś siedzibą gminnych władz, powstała w miejscu, gdzie rzekę o tej samej nazwie przecinał stary trakt na Orawę, łączący niegdyś Węgry z Polską. Od roku 1720 odbywały się tu jarmarki, a mieszkańców wzbogacił handel, głównie płótnem. Od połowy XIX wieku był Czarny Dunajec zaliczany do miasteczek. Świadczą o tym prostokąt rynku i typ zabudowy zwany ulicówką. Tu i ówdzie zachowały się jeszcze przykłady dworku czarnodunajeckiego - murowanej, parterowej budowli z gankiem
wspartym na okrągłych filarach.

widok na most z lotu ptaka
Gmina Czarny Dunajec zajmuje obszar prawie 22 tysięcy hektarów i jest jedną z największych jednostek samorządowych w województwie małopolskim. Żyje tu ponad 20 tysięcy mieszkańców wsi: Czarny Dunajec, Chochołów, Piekielnik, Pieniążkowice, Dział, Wróblówka, Stare bystre, Odrowąż, Załuczne, Podczerwone, Ciche, Koniówka, Ratułów, Czerwienne, Podszkle. Drugie tyle wyemigrowało za Wielką Wodę w poszukiwaniu zarobku. Oblicza krainy rozśpiewanej, dźwięczącej muzyką, pełnej duchowych i materialnych zabytków góralskiej kultury - nie zmieniła jeszcze masowa turystyka. Dlatego jest ona rajem dla szukających wytchnienia i spokoju pośród dziewiczej przyrody. Charakter atrakcyjnie położonej gminy zmienia się jednak z typowo rolniczego na rolniczo - turystyczny.

widok z lotu ptaka - na dole zdjęcia rzeka Cz. Dunajec
Zachęcam naszych gości, aby zapuścili się na boczne drogi prowadzące do poszczególnych wsi i zwiedzili te ciekawe tereny!



|Poprzednia|
   
Czarny Dunajec
WebMaster CzaDuN | Wszelkie Prawa Zastrzeżone - All Rights Reserved (C) 2003 - 2011